Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sky Lady - čínský set, který opravdu létá

7. 11. 2009

Sky Lady - čínský set, který opravdu létá
Úvod

Vždycky jsem chtěl mít letadlo na vysílačku. Pokaždé mne ale odradila cena vybavení, která se mi pro případ, že mne to nechytne, zdála moc vysoká. Tato situace trvala moc let a teprve před rokem se vše změnilo, když jsem objevil že se dá koupit hotové letadlo s motorem, vysílačkou a bateriemi. Reklamní slogan „nabít a letět“ na mne zapůsobil jako zaklínadlo a už jsem doma sestavoval své první letadlo – elektovětroň Sky Lady.

 

Technické údaje

Rozpětí:  1300 mm
Délka:  790 mm
Hmotnost:  630 g
Počet serv:  2 (V, S)
Výrobce:  Čína
Běžná cena:  2900 Kč
Použité vybavení po přestavbě

Motor:  AXI 2208
Přijímač:  REX 5 MPD
Serva:  Původní
Baterie:  LiPol 2 článek
Vysílač:  HiTec Laser 4
Vrtule:  CAM folding prop 23-12/9-5''
Regulátor:  Jeti Advance 12 plusSestavení

Sestavení spočívá především v namontování výškovky a připevnění táhel. Výškovka z polystyrenu je přes plastovou podložku k trupu připevněna dvěma malými šroubky, které se musí dotahovat velmi citlivě. Pak už stačí osadit akumulátor 7 x NiCd 750 mAh, vložit do vysílače devět tužkových baterií, upnout k trupu křídlo a model je připraven k prvnímu letu.
Z továrny bylo ovládání nastaveno takto: levá páka výškovka a směrovka a pravá páka plyn. Prvních čtrnáct dní jsem tak létal, ale nebylo to moc příjemné. Když jsem chtěl pouze vyrovnat větroň do přímého letu, často se mi stalo že jsem nechtěně zasáhl i do výškovky a celý manévr trval zbytečně dlouho a nebyl moc bezpečný. Pak jsem na radu přehodil výškovku na pravou páku a od té doby se mi letoun řídí mnohem lépe.

Havárie

Má Sky Lady utrpěla řadu nešetrných tvrdých přistání a pádů na rychlosti. Při pádu na předek se posune vrtulový kužel k trupu a zakousne se. Je třeba odšroubovat kužel, povolit vrtuli a posunout jí o milimetr dva dopředu. Časem jsem si osvojit fígl, že stačí pouze vhodně zapáčit plochým šroubovákem a není třeba nic povolovat. Jako další rychle odešla výškovka, která na trupu moc nedrží. Použil jsem trochu tavného lepidla a průhledné pásky a od té doby drží, i když už jsem jí několikrát nepěkně ohnul. Při sundávání modelu z šestimetrového stromu se mírně poškodilo křídlo. Koupil jsem tedy nové a to vzápětí zlomil uprostřed. Používám tedy opět lehce odřené staré křídlo. Při jednom nepříjemném pádu jsem viděl, jak se trup uprostřed své délky ohnul o 90 stupňů a zase se narovnal. Opravdu nezničitelné letadlo.

Přestavba

Při jednom zablokování vrtule vyhořel regulátor. V té době jsem také zjistil, že originální přijímač nevyniká velkou selektivitou a že jeho příjem podstatně ruší vysílačky ostatních modelářů, přestože jsou na úplně jiném kanále. Motor řady 400 už byl také na konci sil a tak jsem se rozhodl osadit Sky Lady střídavým motorkem. Vybral jsem AXI 2208, regulátor Jeti Advance 12A a přijímač REX 5. Jaké ale bylo překvapení, když REXík nechtěl chodit s původní vysílačkou. Opatřil jsem si tedy vysílačku Laser 4 a bylo po problému. Sky Lady poháněná malým střídavým motorkem létá velmi pěkně a na dvoučlánek LiPol vydrží ve vzduchu do omrzení.

Závěr

Sky Lady set je poměrně dobrá volba pro toho, kdo se chce seznámit s problematikou RC modelů. Každý se však musí rozhodnout, zda se mu zdánlivá úspora financí na počátku vyplatí. Původní elektronika i vysílač za mnoho nestojí a jejich další využití v jiných modelech je silně problematické. Pokud si však chcete levně zalétat a nečekáte zázraky, pak je Sky Lady přesně to co hledáte.

 
Galerie